شنبه, 29 آذر 1399 10:39

تاریخچه

موسسه ی فرهنگي روشنگر

 

           وابسته به بنياد فرهنگي شاهچراغ- ازسال 1365، با هدف ارائه ی خدمات فرهنگي به فرزندان شهدا و جانبازان و فرزندان خانواده هاي گزينش شده علاقه مند به فرهنگ شهادت، به خواست خود   مدارس شاهد پیوسته بود و سالانه70 درصد دانش آموزان خود را از ميان فرزندان شاهد و  30 درصد بقيه را از ميان خانواده هاي واجد شرايط گزينش می کرد.
اما در تابستان 70، امکان صلاح دید مسئولین مدرسه در گزینش اين 30 درصدگرفته شده.خانواده هايي که روشنگر را آگاهانه براي تحصيل فرزندان خود انتخاب کرده و دل بسته ي فضاي مذهبي و مستعد آن بودند و دانش آموزاني که به دوستان خود در جمع باصفا و صميمي روشنگر خوگرفته و امکان رشد خود را در اين فضا بيشتر مي ديدند، از اين که بايد اين فضا را ترک کنند؛ دلگير بودند. ارائه خدمات فرهنگي به فرزندان شهدا و جانبازان و ايجاد فضايي بالنده براي آنان و فرزندان خانواده هاي گزينش شده و علاقمند،به جرگه مدارس شاهد در آمده بنياد فرهنگي شاهچراغ دو امتياز براي تأسيس مدرسه ي غيرانتفاعي داشت. يکي از آن ها به نام خانم حداديان( فريده خزعل) ثبت شده بود.
با همت انجمن اوليا و مربيان مدرسه روشنگر شاهد به ويژه آقاي دکتر عباس شيباني، مدرسه ی غيرانتفاعي روشنگر با هدف پرورش نسلی متعهد و متخصص با دوکلاس اول راهنمایی و دو کلاس اول دبیرستان در کوچه ی پارک امين الدوله، در همسایگی مدرسه ی راهنمايي روشنگر شاهد، در زمينی با صفا که تا آن روز از اتاق هایش براي برخي کلاس هاي مدرسه و از استخرش در کلاس هاي تابستاني استفاده مي شد؛ تأسيس شد. کادر روشنگر شاهد مساعدت کردند و روشنگر غيرانتفاعي نوپا، با کمک روشنگر شاهد، به سرعت نيرو گرفت و بالید. فضا کوچک بود و امکانات کم؛ اما دل هاي صميمي، همت هاي بلند و ايمان راسخ به هدف، از همان فضاي محدود،بهره- هايي مي برد خارج از تصور وگمان. گذشت زمان و اضافه شدن پايه ها، دانش آموزان و اقبال عمومی فضاي بزرگ تري مي طلبيد.

      موسسه به دنبال مکانی در محدوده ی مرکزی شهر بود. زیرا هم گرايشات مذهبي مجموعه با بافت مذهبی مرکز شهر هم نوایی بیشتری داشت و هم دانش آموزان و همکاران مدرسه بیشتر از این محدوده    بودند؛ اما چنین مکانی یافت نشد. دست تقدير رقم زده بود تا اين نهال تازه متولد شده، در خاکی ديگر ريشه بدواند و در هوایی دیگر شاخه بگستراند، شايد به فرموده ی مرحوم حاج آقامجتبي تهرانی رحمه الله عليه بتواند در پراکندن عطر حيات طيبه در گوشه اي ديگر از اين خاک، موثر افتد.
درآن سال ها سازمان عمران شهرک غرب، زمين هايي را با کاربري آموزشي به مدارس مي فروخت. قرعه ی فال به نام شهرک غرب افتاد و در روز با سعادت ولادت حضرت فاطمه ی زهراسلام الله علیها، کلنگ ساختمان جديد روشنگر به دست عالم وارسته آیت الله سید عبدالله فاطمی نیا در زمينی به مساحت 14هزار متر مربع، در فاز ششم شهرک غرب با نام خانم حضرت فاطمه ی زهراسلام الله علیها به زمين خورد و مجتمعی با زيربناي 22هزارمترمربع بنا شد. در فروردين 1375، پيش از پايان سال تحصيلي، مدرسه به محل جديد منتقل شد. مجتمع فرهنگي روشنگر در اين سال ها، با بهره مندي از کادري مجرب، متعهد و دلسوز هرسال، حدود 60 فارغ التحصيل داشته است که در رشته هاي مفيد و دانشگاه هاي تراز اول تحصيل کرده اند و اکثريت قريب به اتفاق آن ها در زمينه هاي علمي و عملي، در فضاي جامعه ی اسلامي درخشيده اند.

 

 

 

خواندن 469 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 29 آذر 1399 11:01

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.