شنبه, 29 آذر 1399 10:45

اساسنامه

 

 

بخشهایی از اساسنامه مجتمع فرهنگی روشنگر

فصل اول کلیات

ماده2:

هدف و موضوع
تأسیس و اداره واحدهای آموزشی غیر انتفاعی در مقاطع مختلف و مدارس عالی آموزشی تحقیقاتی بر اساس ضوابط و مقررات جمهوری اسلامی به منظور پرورش او رشد فضائل علمی و اخلاقی فرزندان کشور اسلامی ایران ، بر پایه ایمان و تقوی
ماده 3 :
"مجتمع" تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته و کلیه اعضاء آن مسلمان و احترام خود را به قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی اعلام می دارند و به نام «مجتمع» حق فعالیت سیاسی نخواهند داشت .
ماده 4 :
"مجتمع" برای مدت نامحدود تشکیل می گردد و مرکز آن در تهران است. با تصویب هیأت مؤسس، مجتمع می تواند در هر یک از استان ها و شهرهای داخل کشور شعبه یا شعبی تأسیس کند.

فصل دوم : ارکان

ماده 5:

ارکان « مجتمع» عبارتند از :
هیأت مؤسس 2- هیأت امنا 3- مدیر مجتمع 4- بازرس
ماده 12 :

وظایف و اختیارات هیأت امنا
وظایف و اختیارات هیأت امنا آن به شرح زیر است :
1- تأمین منابع مالی جهت تأسیس و توسعه و اداره واحدهای آموزشی مجتمع
2- حفظ و حراست اموال منقول و غیر منقول
3-رسیدگی به حساب های مجتمع
4-تصویب بودجه و ترازنامه مجتمع
5- بررسی گزارش سالانه مدیر مجتمع و اتخاذ تصمیمات مناسب
6-تصویب سازمان تشکیلاتی مجتمع و آئین نامه های لازم بغیر از آئین نامه مربوط به حدود و اختیارات هیات امنا
7-تعیین حسابرس و تعیین حق الزحمه وی
8-تعیین پاداش برای مدیران و همکاران سخت کوش مجتمع به پیشنهاد مدیر مجتمع
9- تعیین روزنامه کثیر الانتشار جهت درج آگهی ها
10-تعیین نماینده ای برای انجام تشریفات قانونی، تعقیب جریانات قضایی و مالیاتی و ثبتی در کلیه مراحل قانونی در محاکم تعیین حکم و تعیین وکیل و عزل آن
11-قطع و فصل دعاوی از طریق صلح و تفویض و واگذاری تمام یا قسمتی از اختیارات خود به هر شخص دیگر اعم از حقوقی یا حقیقی با حق توکیل به غیر با رعایت صرفه و صلاح مجتمع بطور کلی هیأت امنا می تواند هر اقدام و معامله ای که ضروری بداند در مورد نقل و انتقال اموال منقول یا رهن گذاری و فک رهن و استقراض ( در حدود اختیارات آئین نامه مصوب هیأت مؤسس ) به استثنای فروش اموال غیر منقول که مستلزم تصویب هیات مؤسس می باشد بنام "مجتمع" انجام دهد.
ماده 14:
جز درباره موضوعاتی که بموجب مفاد این اساسنامه اخذ تصمیم و اقدام درباره آنها در صلاحیت خاص هیأت مؤسس است ، هیأت امنا کلیه اختیارات لازم برای اداره امور مجتمع مشروط بر رعایت حدود اهداف "مجتمع" را دارا می باشد.
ماده 19 :
منابع مالی علاوه بر امکاناتی که موسسین فراهم آورده اند از محل اخذ شهریه، جمع آوری هدایا، اعانات ، کمک های مردمی ، قبول وصیت وقف ، کمک از سوی سازمان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی و نیز کسب درآمد از طریق مشارکت و سرمایه گذاری ها تأمین خواهد شد.
تبصره 1 : چون در آمد مجتمع بمصرف توسعه مجتمع و امور فرهنگی و خیریه می رسد، لذا مجتمع غیر انتفاعی بوده و سود حاصله از آن متعلق به هیچ یک از دست اندرکاران نخواهد بود .
فصل چهارم : انحلال – تسویه
ماده 24 :

 انحلال

در صورت انحلال «مجتمع» هیأت مؤسس هیأت تسویه ای انتخاب و این هیأت موظف خواهد بود پس از اداء دیون و وصول مطالبات نسبت به واگذاری دارایی ها ، اموال ، املاک باذن مقام رهبری به یکی از مؤسسات آموزشی مشابه غیر انتفاعی داخل کشور یا به وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی اقدام نماید.

 

خواندن 371 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 29 آذر 1399 11:05

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.